Firma Kubik
Firma Kubik

Firma Kubik

Telefony:
Kom: 602 322 086
Fax/Tel: 774 82 44
Adres:
ul. Jana Kazimierza 235
05-126 Nieporęt
woj. mazowieckie
NIP 5360011528
Telefon:
602 322 086
E-mail:
biuro@drewnokubik.pl

kubik013@wp.pl

Poradnik
Budowa tarasu drewnianego.Konstrukcja nośna tarasu drewnianego


Konstrukcja nośna tarasu składa się zazwyczaj z legarów o wymiarach 45 mm x 70mm, można oczywiście użyć innego przekroju w zależności od wysokości jaką chcemy uzyskać finalnie łącznie z deską tarasową. Legary powinny być wykonane z drewna o dobrych parametrach wytrzymałościowych. Odizolowanie legarów od wilgoci atmosferycznej specjalną gumą/taśmą zwiększa ich żywotność, taką taśmę oczywiście mogą Państwo zakupić w naszym sklepie(taśma pod legary drewniane). Należy zawsze unikać bezpośredniego kontaktu legarów z podłożem typu ziemia, płyty betonowe itp. zawsze należy pamiętać o odpowiedniej izolacji.

Jeżeli stosujesz wsporniki pamiętaj o odpowiednich odstępach:
- legar jest w pozycji stojącej: odstęp max. 70cm*;
- legar jest w pozycji leżącej: odstęp max. 50cm*

Odstępy między legarami
Dla desek tarasowych o standardowych wymiarach 145mm x 28mm legary powinny być umieszczone co 50cm, aby nie uginały sie pod ciężarem konstrukcji. Dla węższych lub szerszych desek odstęp powinien być zmniejszony do 40cm.

Pamiętaj! Przygotowywując podłoże pod legary zadbać o to, aby był delikatny stopień nachylenia dzięki czemu woda będzie mogła swobodnie spłynąć z desek.

*(przy zastosowaniu legaru o przekroju 45mm x 70mm)

Odstępy od krawędzi przy wkręcaniu


Naturalne wysychanie drewna na skutek wysokich temperatur oraz promieni słonecznych może prowadzić do powstawania pęknięć. Niewłaściwe wkręcenie wkrętów podwyższa to ryzyko. Przy wkręcaniu wkrętów do desek tarasowych należy uwzględnić następujące odstępy od krawędzi
   - Krawędź boczna deski:  2cm
   - Krawędź czołowa deski: min. 4cm
   - Zalecenie: Nawiercanie zmniejsza ryzyko pękania drewna.

Dublowanie legaru przy długich tarasach:
Ze względu na odstępy minimalne dwie deski tarasowe nie mogą być mocowane w krawędzi czołowej na jednym legarze. Należy zdublować legar, tzn. jeden legar na każdą krawędź deski. Odstęp czołowy między deskami powinien wynosić 5mm, aby nie gromadziła się pomiędzy deskami woda.

Odstępy między deskami


Pamiętaj, że drewno "pracuje"!
Suche w lecie drewno nabiera wiosną i jesienią wilgoci i pęcznieje. W zależności od stopnia zawilgocenia i właściwości drewna, deski mogą rozszerzyć się nawet o 2-3mm. Jeżeli odstępy między nimi są zbyt małe, to woda nie może spływać. Przy standardowej szerokości deski 145mm należy zostawić odstęp ok. 6mm.

Montaż desek tarasowych


Zgodnie z regułami rzemiosła każda deska tarasowa powinna być przymocowana do legara za pomocą dwóch nierdzewnych wkrętów z zachowaniem z wytycznych podanych wyżej. Aby uniknąć ryzyka pękania lub rozwarstwiania drewna należy odpowiednio je nawiercać. Jest to ważne także ze względów estetycznych. Nawiercania szczególnie wymaga drewno egzotyczne. W przypadku deski z szerokim ryflem wkręty należy wkręcać na powierzchni ryfla, a nie pomiędzy ryflami.
Specjalistyczne wkręty oferowane przez nas posiadają gwint dociągający, który trzyma pewnie deskę na miejscu. Główka stożkowa redukuje rozwarstwianie i wybrzuszanie się drewna.

Mamy nadzieję, że ten skromny poradnik rozwiał niektóre Twoje wątpliwości i pomoże Ci przy budowie swojego tarasu drewnianego.
Jeżeli potrzebujesz deski tarasowe, legary do desek tarasowych, dystans gumowy pod legar bądź wkręty do desek zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.


Firma KUBIK

ul. Jana Kazimierza 235
05-126 Nieporęt

Kontakt

Tel(kom). 602-322-086
Tel. (22) 774-82-44

Godziny otwarcia:

PN.-PT.   7.30-15.30
SOB.        NIECZYNNE
©2012-2016   drewnokubik.pl